середу, 15 березня 2023 р.

«Узагальнювальне слово в реченнях з однорідними членами. Розділові знаки при узагальнювальних словах у реченнях з однорідними членами. Тренувальні вправи»

 

Тема: «Узагальнювальне слово в реченнях  з однорідними членами. Розділові знаки  при  узагальнювальних словах у реченнях з однорідними членами. Тренувальні вправи»

Мета: поглибити знання  учнів  про однорідні  члени речення, удосконалити вміння знаходити узагальнювальні слова при них, домогтися засвоєння учнями правил уживання розділових знаків при узагальнювальних  словах, сформувати вміння пояснювати розділові знаки в реченнях з  однорідними  членами  за   допомогою пунктуаційних правил; розвивати  загально-пізнавальні вміння правильно інтонувати речення  з  однорідними членами при узагальнювальних словах, навички застосування теоретичних знань на практиці; поширювати речення узагальнювальними  словами, будувати висловлювання  з  використанням  узагальнювальних  слів, логічне  мислення, пам'ять, увагу, вміння  висловлювати  власну  думку; виховувати бережливе ставлення  до  природних  надбань  нашої  країни, шанобливе ставлення до вивчення рідної мови.

Правопис: двокрапка й тире при узагальнювальних словах у реченнях з однорідними членами.

Обладнання: підручник, таблиці, дидактичний матеріал (картки).

Тип уроку: повторення вивченого на попередніх уроках.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

1. Створення емоційно-психологічного настрою.

     Всі за парти ми сідаємо.

     До роботи приступаємо.

     Щоб помилок уникати,

     Треба пильність розвивати.

ІІ.  Актуалізація опорних знань учнів

     2. Перевірка домашнього завдання.

     3. Слово вчителя.

Послухайте притчу.

     Троє чоловіків тягнуть на собі каміння в місто. Піт застилає їм очі, мускул    тремтять від напруження. Одного спитали:

-     Що ти робиш?

-     Тягну цей проклятущий камінь.

Другого спитали, що він робить.

-     Заробляю собі й своїй родині на хліб насущний, - бадьоро відповів той.

Третій чоловік усміхнувся і сказав:

-Будую дивовижний храм, котрий стоятиме вічно на радість і втіху людям.

     Тож сьогодні ми будемо складати цеглинки дивовижного храму, що називається Світ знань. Вони знадобляться вам у житті й ніколи не будуть тягарем, як двом першим чоловікам.

     Та чи можна побудувати дім без фундаменту?

     Тому нашою надійною опорою будуть знання, яких ви набули на попередніх уроках.

     Зараз з’ясуємо, наскільки добре ви знаєте і можете розрізняти узагальнювальні слова при однорідних членах речення, які розділові знаки ставляться у таких реченнях.

    4. Знайти відповідність між реченням та його схемою.




ІІІ. Оголошення теми та мети уроку

ІV. Мотивація навчальної діяльності учнів

V. Повторення учнями вивченого матеріалу. Виконання  вправ на закріплення.

Проблемне питання.

— Чи можна дати групі слів одну назву?

     5. Гра «Четверте зайве».

Закресліть «четверте зайве». Поясніть, що спільного між іншими словами кожного рядка.

Груша, слива, книга, яблуко.

Калина, верба, соняшник, троянда.

Гімн, прапор, загадка, герб.

 

     6. Гра „Спіймай помилку” 

Знайдіть неправильне твердження і сформулюйте його за правилом.

 1.​ Однорідні члени речення – відповідають на одне питання; належать до одного слова; є однією частиною мови.

2.​ У реченні з однорідними членами речення ставимо знак оклику.

3.​ Однорідні члени речення вимовляємо з перелічувальною інтонацією.

4.​ Однорідні члени речення поєднуються сполучниками і (й), та, а, але або без сполучників.

5. Однорідні члени речення вимовляємо з протиставною інтонацією.

 

     7. Гра «Мандрівники»   (робота в парах)

Завдання для пар: списати речення, поставити розділові знаки, підкреслити однорідні члени речення та узагальнювальні слова при них, пояснити пунктограми в реченнях.

Річка

   Стелиться тиха  ласкава  спокійна річечка. Сонячна доріжка на її плесі проміниться різними барвами  блакитними  срібними  золотими.

Ліс

  Все красиве  і дуб могутній  і струнка ялина  і береза білокора. У нашому лісі водяться різні тварини  зайці  лисички  вовки.

Зимові луги та діброви

  Діброви  долини  луги   все завмерло, очікуючи зиму. Уже відлетіли у теплі краї пташки  зозулі  ластівки  соловї.

     8. Практична робота

Перепишіть речення, розставте розділові знаки.

1.Мамина пісня батькова хата дідусева казка бабусина вишиванка усе це наша пам’ять. 2. Покрилось туманом все  і ріка і гори і сади. 3. Земля і вода і повітря    все заснуло. 4. До віночка вплітають різні квіти ромашки  волошки чорнобривці.

   Перепишіть речення, на місці крапок уставляючи узагальнювальні слова.

1.Золотом виблискують на осінніх вулицях …: каштани, тополі, ясени та клени.

2. Я захоплююсь творами таких …: Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки. 3. Українська вишивка хрестиком дуже часто зображує …: калину, виноград, троянди, волошки.

 

     9. Редактор

Вставити пропущені літери у словах. Знайти і виправити пунктуаційні помилки.

Тихо в лісі, тихо... Вітер заснув, затих, і тільки зрідка колише з..лене листя.

Тихо в лісі. Сонце горить, і пос..лає сліпучі хвилі свого ясного проміння. Проміння падає на в..рховіття д..рев, с..лкується досягти вниз, у гущавину. Та густий ліс. Щільно, й дружньо поспліталися його рясні віти.

                                                                 (За Б. Грінченком)

     10. Творча робота

Складіть і запишіть речення з  рядом  однорідних  членів речення та узагальнювальним словом. Поставте розділові знаки та прокоментуйте їх.

Берези, клени, дуби, сосни (дерева).

Сороки, ворони, граки (птахи).

На річці, в лісі, на полі (всюди).

Повітря, рослини, води (все навкруги).

Гори, дерева, хмари (усе).

Голубі, сині, фіолетові (кольори).

 

     11. Самостійна робота

   Спишіть речення, розставляючи пропущені розділові знаки. Підкресліть однорідні члени речення відповідно до їхньої синтаксичної ролі.

     Гори долини сади сумують за теплом.

     Між небом і землею світило ясне сонце.

     Вечір наступав тихий та рожевий.

     Калина кетяги схилила і задумалась.

VІ.  Узагальнення та систематизація знань

     Гра «Закінчи речення».

   На уроці я повторив (повторила) відомості про…

   Мені цікаво було мандрувати…

   Мені запам’ятався матеріал про…

VІІ.  Підбиття підсумків уроку

Рефлексія

     Вправа «П’ять пальців»



     Учні в зошиті обводять свою долоньку і на кожному пальці фіксують: над чим потрібно попрацювати.

Слово вчителя

     “Подаруйте свої долоньки мені, а я зберу їх в міцне рукостискання’’.

VІІІ. Домашнє завдання

* З художніх творів виписати 6 речень з однорідними членами речення, при яких є  узагальнювальні слова.

четвер, 21 вересня 2017 р.